WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir?

WordPress sitenize nasıl eklenti yüklenir, elinizdeki bir eklenti dosyasını nasıl kurabilirsiniz bu makalemizde bunu sizlere anlatacağız.

Öncelikle wordpress güvenliği ile yakından alakalı olan bu işlemde sizlere bir uyarımız olacak. Eklenti ihtiyacınızı ararken öncelikle  resmi wordpress eklenti deposundan yani https://tr.wordpress.org/plugins/ adresinden bakmanızı öneriyoruz. Aramalarda anahtar kelimeler kullanarak aradığınızı daha çabuk bulabilirsiniz. Bulduğunuz sonuçlarda en çok kullanılan ve güncellenen eklentiler arasından seçmeniz ileride zararlı kodlardan da korunmanıza faydası olacaktır. Her ne kadar kontrol etselerde güven kontrole mani değildir sözünü sizlere hatırlatmak istiyoruz.

Farklı bir siteden indirdiğiniz eklenti dosyalarınında mutlaka yazan kişinin sitesinden olmasına ve tabiki güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bir çok yerde ücretli olan bir eklentinin ücretsiz olarak dağıtıldığını bir sitede gördüğünüzde emin olmalısınız ki indireceğiniz dosyalar içerisinde bulunan zararlı kodlar yüzünden ileride sitenize zarar verebilecek, emeklerinizi yok edebilecek sonuçlar doğuracaktır. Bu önemli bilgiyide hatırlattıktan sonra yükleme işlemi nasıl yapılır görelim.

Wp-Admin Panelinden Eklenti Yükleme

Bir çok yararlı eklenti wp admin üzerinden kolayca kurulabilir. Arama yaparken ingilizce terimler kullanmanız daha olumlu arama sonuçlarına sizleri ulaştıracaktır. wp admin panelinizden sırasıyla Eklentiler -> Yeni ekle bölümüne giriş yapıyoruz.

Eklentilerde ara kısmından aramak istediğiniz eklenti ismini yada belirli bir eklenti aklınızda yoksa ingilizce anahtar kelimeler kullanarak arama yapabilirsiniz. Elinizde eklenti dosyası bulunuyorsa bir sonraki adımda dosyayı yüklemeyi göstereceğiz.

Resimde contact yazarak iletişim ile ilgili eklentileri aratmış olduk. Kurmak istediğimiz eklentinin hemen yanıdaki Hemen Yükle butonuna basarak eklentinin yüklenmesini gerçekleştirebiliriz. Ayrıca eklenti isimlerinin üzerlerine tıkladığımızda hakkında ayrıntılı bilgilere ufak bir pencere içerisinde bakabilir ona göre kararınızı verebilirsiniz.

Eklenti Dosyası Yükleyerek Eklenti Kurulumu

Güvenli bir kaynaktan edindiğiniz eklenti dosyasını yine wp admin paneli üzerinden yüklemek için resimdeki gibi Eklenti Yükle butonuna basarak manuel yükleme alanını görmüş olacaksınız. Dosya Seç butonunu kullanarak bilgisayarınızdan .zip halinde olan eklenti dosyasını bulup seçin ve Hemen Yükle butonuna basın.

Yükleme işlemi başarı ile gerçekleştikten sonra eklentiyi etkinleştirip ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Ftp ile Worpdress Eklenti Kurulumu

Ftp ile wordpress eklenti kurulumu işlemini wordpress admin panelinden eklenti yüklerken sorun yaşadığınız durumlarda tercih edebilirsiniz. Bu sorun genelde hosting firmalarının fazladan aldığı güvenlik önemleri yüzünden meydana gelmektedir.

Kullandığınız bir ftp programı yoksa basit ve sade olan FileZilla programını buradan indirip bilgisayarınıza kurun ardından hosting bilgilerinizle ftp alanına giriş yapın.

Ftp programı ile bağlandığınızda sırasıyla httpdocs yada public_html -> wp-content -> plugins klasörlerine tıklayarak resimdeki plugins klasörünün içerisine giriş yapın. Resimde gördüğünüz 3 klasör örnek olarak eklenmiş eklentilere ait klasörlerdir. Elinizdeki eklenti dosyalarını klasör halinde plugins adlı bu klasör içerisine yükleyin.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra wordpress admin paneline girip Eklentiler kısmından eklentinizi etkinleştirebilirsiniz.

WordPress eklenti yükleme ile alakalı makalemiz burada bitiyor. Anlatımla yada yükleme yaparken yaşadığınız sorunları alttaki yorum alanını kullanarak bizlere sorabilirsiniz.

Bu Makaleyi Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin!

Yorum yaz

Yazacağınız yorumların politikalarımıza göre değerlendirmeye alınacağını ve mail adresinizin asla yayınlanmayacağını bildiririz.Lütfen formu doldururken kendinize ait anahtar kelime kullanmamaya özen gösteriniz.