WordPress Mail Smtp Ayarları

Hosting firmalarının wp_mail fonksiyonunu engellemesinden dolayı Contact Form 7 yada farklı iletişim formları üzerinden gönderilen mailler maalesef çalışmıyor. Bu sorunu en basit yolla çözebilmek için smtp mail eklentileri mevcut. SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) eklentilerinin görevi, gireceğiniz bilgilerle bir smtp server kullanarak maillerinizin iletişim formu üzerinden gönderilmesini sağlamak.

 

WP Mail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Smtp mail eklentilerinin çoğu burada anlatacağımız ayarları içermektedir. Yinede en çok kullanılan size önereceğimiz  WP Mail SMTP eklentisini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sırasıyla Eklentiler -> Yeni Ekle bölümüne girin.

Sağ üst kısımda gördüğünüz Eklentilerde ara kısmına WP Mail SMTP yazıp arama yapıyoruz.

Karşımıza çıkan sonuçlardan WP Mail SMTP by WPForms yazan eklentiyi Hemen Yükle butonuna basarak yüklenmesini bekliyoruz. Yüklendikten sonra Etkinleştir butonuna basıp smtp eklentisini aktifleştiriyoruz.

SMTP mail eklentisini aktifleştirdikten sonra resimdeki gibi sırasıyla Ayarlar -> WP Mail SMTP bölümüne eklentinin ayarları sayfasına giriş yapıyoruz.

WP Mail SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

Eklenti ayarlarını yapmadan önce smtp sunucusu olarak kullanacağımız bir maile ihtiyacımız olacak. Bu mail adresi kullandığımız sitemize ait bir mail adresi olabilir yada gmail, yandex veya outlook gibi diğer e-posta hizmeti veren yerlerden herhangi birisi de olabilir.

 1. From Email : Bu kısma yazacağınız mail adresi sitenizin gönderilen mailde gösterilecek mail adresi olacaktır. Buraya yazacağınız adres ile sonraki adımda yazmanız gereken mail adresi ile aynı olmasına dikkat edin.
 2. From Name : Bu kısma gönderilen maillerde görünecek adı yazmanız gerekiyor. Bu site adınız olabilir boş bırakırsanız varsayılan olarak WordPress yazacaktır.
 3. Mailer : SMTP sunucu olarak kullanacağımız e-posta hizmet sağlayıcısını seçiyoruz. Sunucu için kullanacağımız mail adresi hangi sağlayıcıya ait ise onu seçmeniz gerekiyor. Listede yok ise Other SMTP yazanı seçiyoruz.

 1. SMTP Host : Bilgilerini gireceğiniz mail adresinin alındığı e-posta hizmet sağlayıcısının smtp adresini girin. Aşağıda smtp host adreslerini bulabilirsiniz.
 2. SMTP Port : Ssl kullanacaksanız 465 olarak ssl kullanmayacaksanız 587 olarak ayarlayın.
 3. Encryption : Kendi hostinginiz üzerinden kullanacaksanız bu kısmı None olarak işaretleyin.
 4. Auto TLS : Sunucularda yanlış yapılandırmalardan dolayı bu seçeneği kapalı olarak bırakmanız daha yararlı olacaktır.
 5. Authentication : Doğrulama için bu kısmı açık olarak yapmalısınız.
 6. SMTP Username : Bu kısma bahsettiğimiz mail adresinizi tam olarak yazıyorsunuz. info@siteadresiniz.com gibi
 7. SMTP Password : Bu mail adresinin şifresini yazın.

Ayarları tamamladıktan sonra kaydedin. Ardından Email Test kısmından yada kullandığınız iletişim formu eklentisinden deneme yapabilirsiniz. Bilgilerde hata olduğunu düşünüyorsanız hosting firmanızdan doğru bilgileri isteyebilirsiniz.

E-Posta Sağlayıcıları SMTP Mail Ayarları

SağlayıcıSMTP HostSMTP PortEncryption
Gmailsmtp.google.com465SSL
Yandexsmtp.yandex.com.tr465SSL
Outlooksmtp-mail.outlook.com587TLS

WP Mail Smtp ayarları hakkında bilgiler bu kadar. Makale hakkında eksik yada yapamadığınız sorunlar ile ilgili yorum alanından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Makaleyi Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin!

3 Yorum

YORUM YAZ
 1. Avatar azra diyorki:

Teşekkürler. kaç saattir her yerde arıyordum. Sayende hatamı buldum.

30 Temmuz 2020, 17:11

Rica ederiz yardımcı olabildiğimize sevindik.

 • Avatar ismail diyorki:
 • 3 Kasım 2018, 21:35

  Teşekkürler sayenizde başarı ile yaptım.

  Cevapla

  Yorum yaz

  Yazacağınız yorumların politikalarımıza göre değerlendirmeye alınacağını ve mail adresinizin asla yayınlanmayacağını bildiririz.Lütfen formu doldururken kendinize ait anahtar kelime kullanmamaya özen gösteriniz.