WordPress Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Bu makalemizde wordpress sitenizde sitemap nasıl oluşturulur, site haritası nasıl eklenir detaylı olarak resimli anlatacağız.

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Sitemap, sitenize ait tüm yazı, sayfa, kategori, özel yazı tipleri vs. gibi sayfaların linklerinin tamamının bulunduğu bir listedir. Genelde XML formatında olan sitemap dosyaları her site sahibinin mutlaka oluşturması gereken bir SEO kriteridir.

Site haritaları wordpress temaları ile birlikte oluşturulmayan/gelmeyen her site sahibinin kendisinin oluşturması gereken en önemli kurallardan birisidir. Yeni bir site açtığınızda ilk birkaç içerikten sonra mutlaka site haritası oluşturmalı ardından Google, yandex ve bing gibi arama motorlarının webmaster araçlarından XML Sitemap dosyanızı bildirmelisiniz.

Sitemap dosyaları, arama motorlarının botlarına sitenizi tanıtıp daha hızlı indexlenmesini sağlamaktadır.

XML Sitemap Dosyası Oluşturmanın Faydaları

 • Arama motorlarının görmelerini kolaylaştırır ve bu sayede daha hızlı index almanızı sağlar
 • Güncellenen sayfalar hakkında arama motorlarına bilgi verir.
 • Birbirleri ile bağlantıları olmayan sayfa yapısını kullanan geniş içerikli sitelerde daha kolay index sağlanmasına yardımcı olur.
 • Yeni yazdığınız yazıları arama motolarına otomatik olarak bildirir.

Html türündeki site haritaları siteyi kolay gezebilmeleri için sadece ziyaretçilere odaklıdır. İyi yapılandırılmış bir seo uyumlu wordpress tema kullanıyorsanız sadece XML türündeki sitemap dosyası oluşturmanız sizin için yeterlidir.

XML Sitemap Oluşturma

Sitemap haritasını eklenti kullanarak oluşturacağız. Seçeneklerden 2’si seo eklentilerinin dahilindeki özelliklerdir. Diğer seçenek ise ayrıca bir sitemap oluşturma eklentisidir. Sitenizde çok fazla wordpress eklentisi kullanmak istemiyorsanız her site sahibinin mutlaka kullanması gereken seo eklentilerinden birisini kullanabilirsiniz. Bu şekilde ayrıca bir eklenti kurmanıza gerek yoktur.

WordPress eklenti yükleme konu ile alakalı wordpress eklentileri nasıl yüklenir başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

All in One SEO Pack Eklentisi ile XML Sitemap Oluşturma

 1. Eklentiler kısmından All in One Seo Pack isimli eklentiyi etkinleştirin.
 2. Sol üst menüden All in One Seo linkinin üzerine gelip Özellik Yöneticisi sayfasına girin ve ardından XML Site Haritası özelliğini aktifleştirin.
 3. Aktif ettiğinizde sol menüde Xml site haritası yazan bölüme tıklayın.
 4. Bu bölümdeki ayarları sitenize göre ayarlayıp en alttaki Site Haritasını Güncelle butonuna basmanız yeterlidir sitemap dosyanıza siteadresiniz.com/sitemap.xml yazarak erişebilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisi ile XML Sitemap Oluşturma

 1. Eklentiler kısmından Yoast SEO isimli eklentiyi etkinleştirin.
 2. Menüde sol alt kısımdaki SEO yazan eklenti ayarlarına girin ve Features sekmesine tıklayın. XML sitemaps yazan özelliğin On yani aktif olduğundan emin olun.
 3. Sitemap dosyanıza siteadresiniz.com/sitemap_index.xml yazarak erişebilirsiniz.

Google XML Sitemaps Eklentisi ile XML Sitemap Oluşturma

 1. Eklentiler kısmından Google XML Site Haritaları (Google XML Sitemaps) isimli eklentiyi etkinleştirin.
 2. Sol menüde alt kısımdaki Ayarlar -> XML-Sitemap bölümüne girin ve eklenti ayarlarını sitenize göre ayarlayın.Sitemap dosyanızın adresini sayfanın üst kısmında görebilirsiniz.

XML Sitemap oluşturmak için kullanılan eklentilerin çoğunu varsayılan ayarları ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu ayarlar her zaman ortak özellikleri içermektedir. Site haritasında görünmesini istemediğiniz sayfaları yada dahil olacak sayfa ve özel yazı tiplerini seçebilmektesiniz. Bağlantılarınızın listenlemesi haricinde bu ayarlar bilgi amaçlı olmakta öncelik belirlemediğiniz halde google botları ayarlara bakmaksızın sitenizi daha az yada daha sık ziyaret edebileceğini unutmayın. Sizler için önemli olan konu sitenizdeki içeriğinize ait tüm sayfaların bir listesinin xml formatında oluşması ve bu xml sitemap bağlantısının arama motorlarına gönderilmesini sağlamak olmalıdır.

WordPress site haritası (sitemap) nasıl oluşturulur makalemizin sonuna geldik. Sitemap oluşturma ile alakalı yaşadığınız sorunları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bu Makaleyi Arkadaşlarınla Paylaşabilirsin!

1 Yorum

YORUM YAZ
 1. Avatar Noman diyorki:

Google xml sitemap ayarlarını yaptım dediğiniz gibi çokta güzel oldu gayet kolaymış 🙂

Yorum yaz

Yazacağınız yorumların politikalarımıza göre değerlendirmeye alınacağını ve mail adresinizin asla yayınlanmayacağını bildiririz.Lütfen formu doldururken kendinize ait anahtar kelime kullanmamaya özen gösteriniz.